poniedziałek, 21 listopada 2016

nieszczelne

Nie wiem, czy było to już poruszane, jeśli tak to proszę o link, ale wg mnie to jest produkt all in one.
Płyta obornicka wypełniona pianką PUR o grubości 22cm spełnia wymagania dla w/w standardu NF15 - U=0,10. Kładąc taką płytę nakrokwiowo, przy lekkiej obróbce dekarskiej mamy super izolację dachu. Cokolwiek wsadzimy miedzy krokwiami to tylko na plus. Montaż, hmmm ... dla domu z dachem dwuspadowym sądzę, że 1 dzień i nie potrzeba fachowca klimatyzacja . Można samemu.
W domu pasywnym, aby osiągnąć U=0,10 dla dachu trzeba wykonać go w taki sposób (wg specyfikacji dachu dla domu pasywnego)
Patrząc od spodu:
- płyta GK
- izolacja paroszczelna
- pod krokwiowo 10cm styro - fasada plus o U=0,31
- miedzy krokwiami 20cm sytro fasada plus U=0,31
- nakrokwiowo pełne deskowanie (np. OSB)
- papa/folia
- kształtki TH7 - cena !
oraz łaty i kontrłaty
Wełna - OK, jest ryzyko, że przy małej nieszczelności cholernie nasiąknie. Ale w domu pasywnym dach musisz zrobić bardzo szczelnie. Po przykryciu dachu takimi płytami musisz wszystkie nieszczelności wypełnić pianką PUR inaczej warstwa 20cm pianki PUR w tych płytach nie ma sensu. Można w sumie też polecieć pianką PUR już po całości - międzykrokwiowo.

Znalazłem jednak mały problem w konstrukcji tego dachu, mianowicie mostek cieplny poprzez dolną warstwę blachy na tych płytach. Ta blacha w pewnym momencie jest jako podbitka, co jest jednocześnie zaletą jak i wadą. Wadą, ponieważ przenosi zewnętrzną temperaturę do wnętrza domu - pod dach. Nie wiem na ile jest to istotny problemem. Na ten czas widzę jednak dwa rozwiązania:
- zamówić płyty warstwowe bez pokrycia od strony wewnętrznej blachą. Taka płyta powinna być nawet tańsza.
- naciąć blachę i zrobić tzw. przerwę dylatacyjną
wszystko to powoduje, że cena takiego dachu jest bardzo wysoka (nie licząc nawet robocizny).
Chodzi mi o ten sposób realizacji dachu w pasywnych domach jednorodzinnych.
Przymierzam się do budowy na bazie projektu  ale te kształki th7 mi nie pasują, bo drogie i np. nie można na nich bezpośrednio paneli FV zainstalować. Nie chcę też robić podwójne deskowania, a pomiedzy dawać styro. Panele warstwowe powinny załatwić wszystko.
To samo może tyczyć się ścian, Można zamówić płytę tylko z jednej strony laminowaną, więc z klejeniem i tynkiem nie byłoby problemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz