poniedziałek, 21 listopada 2016

rozwiazanie

Z tego co już się zorientowałem, to płytę warstwową pokrytą z jednej strony imitacją dachówki, z drugiej blaha płaska lub delikatnie "trapezowana" (głębokość trapezu 5mm a po środku 10cm PUR można kupić za ok. sto kilkanaście złotych.
czyli opisywany opór dyfuzyjny jest w tym przypadku pomijalny (czyt. bardzo wysoki). Zatem może być i wełna, o ile w jej warstwie nie wystąpi punkt rosy a i to byłoby trudne do osiągnięcia dla dachu pokrytego załóżmy 20cm płyty warstwowej wypełnionej PUR'em (cały czas mając na myśli dach dobrze uszczelniony).
Dowiedziałem się też, że są praktykowane inne rozwiązania. Mianowicie kupuje się zwykłą płytę obornicką ścienną krytą tylko z jednej strony blachą escape room . Jeśli zastosowałbym płytę obornicką ścienną, to można całkowicie z płyt MFP czy XPS, bo płyty ścienne kładzie się wzdłużnie, co skutecznie trzyma konstrukcję dachu, a płyta kryta jednostronnie jest dość uległa na ewentualne wykręcanie krokwi.

A może zrobić więźbę z dwuteuwek ? o grubości 200 mm wychodzi ok. 200zł. Chyba, że to jest za m2, to cena już nie jest ciekawa.

Płyta warstwowa ma jednak tą zaletę, że od razu może stanowić pokrycie dachu (te z imitacją dachówki), co jest bardzo praktycznym i tanim rozwiązaniem.
Można na nie kręcić płyty MFP bo ci ich nie wykręca, praktycznie zniwelowany mostek termiczny. Cenowo też chyba przystępne.Na to kręci się bezpośrednio np. blachodachówkę, lub łaty pod dachówkę ceramiczną/betonową Od spodu nie ma blachy z escape room , więc nie ma problemu z zachowaniem ciągłości izolacji. Taką ilość, aby spełnić pasywność dachu - U=0,10
Jeszcze tego dokładnie nie liczyłem, ale w kartach katalogowych płyt warstowych wypełnionych PUR'em dla grubości 220 mm spełniasz już tą normę. Zakładam, że będzie to jednak płyta 100mm, pod nią płyta MFP (pełne deskowanie) no i miedzy krokwiowo z 10cm PUR (ewentualnie 20cm styro 0,31). Następnie pustka powietrzna (grubość zależy od grubości krokwi) załóżmy 5cm i na to płyty GK lub płyty MFP. Zastanawiam się, czy nie kręcić płyt bezpośrednio do krokwi. Zależy mi na tym, żeby nie obniżać sufitu na poddaszu użytkowym. Nie wiem jaki mostek termiczny robią w tym przypadku krowie... Może ktoś podpowie ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz